Słowo na dziś: SCHIZMA.
Nikt nie przyszywa łaty z surowego sukna do starego ubrania, gdyż łata obrywa ubranie, i gorsze robi się PRZEDARCIE. (Mt 9,16)
Greckie słowo „schisma” może oznaczać „szczelinę, szparę, przedział, rozdarcie” a w sensie metaforycznym „niezgodność poglądów, rozłam”. Pisze ewangelista: „I powstało w tłumie ROZDWOJENIE z Jego powodu.” (J 7,43). Zachęca św. Paweł: „A przeto upominam was, bracia, w imię Pana naszego Jezusa Chrystusa, abyście byli zgodni, i by nie było wśród was ROZŁAMÓW” (1 Kor 1,10).
Kiedy powstaje schizma? Kiedy przykłada się surowe sukno do starego ubrania. Kiedy chce się pogodzić dwie rzeczywistości nie do pogodzenia. Ze wspólnotą ludzi jest jak z ubraniami. Ubranie może się podrzeć, chociaż byłoby z tego samego materiału, dlatego trzeba uważać. Ale są pewne materiały, które się nie da pogodzić ze sobą, bo zestawione razem robią jeszcze większą szkodę. Troska o jedność Kościoła polega również na mądrości, aby trzymać z daleka od siebie ludzi i idee, które z natury są nie do pogodzenia. Bez tej mądrości starania o jedność mogą tworzyć jeszcze większe schizmy.
Uchroń nad od dwóch błędów, Panie: rozrywania wspólnoty i szukania na siłę jedności między tymi, którzy do siebie pasować nigdy nie będą.