Do morza opinii o wypowiedzi Bralczyka dołączę i swoje krople.
Wypowiedź znanego i cenionego profesora wydaje się być bardzo stonowana. Wypowiada się przecież o swoim punkcie widzenia: "Mówienie, że choćby najulubieńszy pies umarł, będzie dla mnie obce. Nie, pies niestety zdechł". Nie wyśmiewa tych, którzy mówią inaczej, ani ich nie atakuje. I przecież zna się na języku polskim lepiej niż większość z nas.
I gdyby ludzie byli homo sapiens, to reakcja powinna być na podobnym poziomie, typu: "Mówienie, że choćby najulubieńszy pies zdechł, będzie dla mnie obce. Nie, pies niestety umarł".
Bo to, że ludzie różnie odbierają różne słowa jest jakoś normalne. U nas na przykład mówiło się "buc" o chamie i to słowo nie było jakoś szczególnie ciężkie. Są jednak regiony, gdzie "buc" znaczy więcej i gorzej.
Niedawno na weselu rozmawiałem z dziewczyną, która studiuje behawiorystkę zwierząt i chociaż kocha psy bardzo i wychowała się od dziecka z jednym, który "niestety potem zdechł", na moje zaskoczenia, że użyła słowa "zdechł", mówi, że dla niej to nie ma różnicy, czy się tak czy inaczej powie.
Z drugiej strony mój tata jak dostaliśmy kartkę od znajomych z informacją, że ich ukochana Norka umarła, zareagował dosyć stanowczo protestując przeciw używaniu słowa "umarła" do zwierząt, chociaż przecież zwierzęta jak każdy rolnik szanował. Pewno tak jak w przypadku, o którym opowiadał znajomy, który pierwszy raz widział tatę płaczącego po zejściu zwierzęta. Można bardzo kochać zwierzęta i mówić, że zdychają. A można tego nie mówić, jeśli dla kogoś takie słowo jest nieładne. Prof. Starowieyski zawsze krytykował tłumaczenie, że Jezus "wyzionął ducha", że niby to mega nieładne tak mówić o człowieku. Ale dalej czytamy tak w kościołach i mnie osobiście też to jakoś nie przeszkadza.
Wrażliwości są więc różne i to jest normalne, natomiast reakcja na słowa Bralczyka, życzenie mu zdychania, śmierci, wyzywanie od staruchów i zacofania pokazała, że homo sapiens jest na wymarciu. Teraz powstaje nowy gatunek ludzi homo emoticus.
Homo sapiens kierował się przede wszystkim rozumem. To pozwalało mu odróżnić materię od roślin, zwierzęta jadalne od towarzyszy człowieka i ludzi, którzy przy całej miłości do zwierząt, byli jednak wyjątkowi.
Homo emoticus kieruje się przede wszystkim emocjami. I jeśli emocjonalnie związany jest bardziej ze zwierzętami niż z ludźmi, to dla niego nie będzie problemem, że więcej miłości daje psu niż swojej mamie. Bo skoro pies jest bardziej kochany niż mama, to czemu mam jej więcej poświęcać uwagi. I skoro bardziej przywiązany jest do zwierząt, to większym skandalem będzie dla niego umówienie, że pies "zdycha" niż aborcja małych dzieci. Znajoma opowiadała, że dzieci bardziej płakały po śmierci kota niż dziadka. Mówię jej, żeby się nie dołowała, tylko zabrała im komórki, a wtedy będą bardziej płakać po komórce niż po kocie, bo wartościowanie zależy od stopnia przywiązania.
I tu nie chodzi o to, że ktoś z zasady uważa zwierzęta za lepsze od ludzi, albo takie same, bo raczej nie miałby problemu z tym, żeby powiedzieć: "Wracając znad morza zabiłem na masce swojego auta chyba z tysiąc komarów" albo "zabiłem w pokoju muchę, bo mnie denerwowała". Chodzi o to, że tak ktoś jest mocno emocjonalnie związany ze swoim zwierzęciem, że żadne racjonalne tłumaczenie nie dotrze, bo jest słabsze niż emocje. Co więcej, każda wypowiedź, która by naruszała jego dobrostan emocjonalny, będzie hejtowana, bo tak jak homo sapiens nie cierpi braku logiki i spiera się szukając coraz to nowych dowodów, tak homo emoticus nie cierpi wszystkich, przez których budzą się w nim negatywne emocje i rzuci wszystkie emocje, by zniszczyć tych, którzy jawią się mu jako wrogowie dobrego poczucia. Homo sapiens będzie się bronił, że używamy różnych określeń, bo człowiek to nie jest to samo co zwierzę, jest więcej niż zwierzęciem. Homo emoticus tego nie rozumie, bo czuje, że zwierzę czasem dla niego jest lepsze niż człowiek. a skoro daje mu lepsze emocje, to dlaczego ma być gorsze od człowieka?
Ten mechanizm pojawia się coraz częściej. Zwracanie uwagi nie daje do myślenia, ale powoduje oburz. Decyzje podejmuje się pod wpływem uczuć a nie rozumu. I tak jak homo sapiens szukał prawdy w całym wszechświecie, tak homo emoticus szuka zawsze czegoś co będzie bodźcem dobrych wrażeń.
Bardzo jestem ciekawy do czego to ostatecznie doprowadzi i jaką cywilizację stworzy homo emoticus. Bo jednak cały świat powstał i stoi na rozumie.
"Na początku był Logos i wszystko przez Logos się stało..." (J 1,1)
[post_title] => W sprawie Bralczyka [post_excerpt] => [post_status] => publish [comment_status] => closed [ping_status] => closed [post_password] => [post_name] => w-sprawie-bralczyka [to_ping] => [pinged] => [post_modified] => 2024-07-20 22:23:41 [post_modified_gmt] => 2024-07-20 20:23:41 [post_content_filtered] => [post_parent] => 0 [guid] => https://wegrzyniak.com/?p=11744 [menu_order] => 164 [post_type] => post [post_mime_type] => [comment_count] => 0 [filter] => raw ) [1] => WP_Post Object ( [ID] => 10749 [post_author] => 3 [post_date] => 2023-09-06 18:19:23 [post_date_gmt] => 2023-09-06 16:19:23 [post_content] =>1973.03.21 – ur. w Niedzicy (do 1977 zam. w Maniowach; potem w Mizernej)
1979-1983 – SP w Mizernej
1983-1988 – SP w Kluszkowcach
1988-1992 – I LO im. S. Goszczyńskiego w Nowym Targu
1992-1998 – Studia magisterskie na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie
1997.05.08 – święcenia diakonatu, Skomielna Biała
1997/1998 – katecheta w SP w Kwaczale
1998 – magisterium z teologii. Tytuł pracy „Κoinonia z Bogiem w Pierwszym Liście Jana Apostoła”. Promotor: O. A. Jankowski OSB
1998.06.06 – święcenia kapłańskie, Kraków-Wawel
1998-2001 – wikariusz w par. Zesłania Ducha Świętego, Kraków-Ruczaj
1998-2000 – katecheta w SP 151 i 158 oraz Gimnazjum 23 w Krakowie
2000/2001 – Studia licencjackie na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie
2001 – Licencjat z teologii. Tytuł pracy: „Κoinonia z Bogiem w Pierwszym Liście Jana Apostoła”. Promotor: O. A. Jankowski OSB
2001-2006 – Studia w Pontificio Istituto Biblico, Rzym
2002 – wrzesień – kurs archeologii i geografii biblijnej (Jerozolima)
2004.06.23 – Licencjat z nauk biblijnych. Tytuł pracy: “En aletheia kai agape (2 Gv 3). Richiamo al duplice comandamento nella lettera del Presbitero alla Signora eletta” (“W miłości i prawdzie [2 J 3]. Wezwanie do podwójnego przykazania w liście Prezbitera do wybranej Pani”). Promotor: Johannes Beutler SJ.
2006 – maj-czerwiec - sekretariat Metropolity Krakowskiego
2006-2009 – Studia w Studium Biblicum Franciscanum, Jerozolima
2007 – Candidatus ad Doctoratum (SBF, Jerozolima)
2010.01.30 – Doktorat z nauk biblijnych i archeologii. Tytuł pracy: „Lo stolto ateo. Studio dei Sal 14 e 53”. Promotorzy: Alviero Niccacci OFM (SBF, Jerozolima) i G. Barbiero SDB (PIB, Rzym)
2009 – zam. Kraków, Kolegiata św. Anny (pomoc w duszpasterstwie)
2009 – asystent w Katedrze Egzegezy Starego Testamentu UPJPII w Krakowie
2010-2016 – opiekun Samorządu Studenckiego
2011 – adiunkt w Katedrze Egzegezy Starego Testamentu
2012 – sekretarz w Instytucie Nauk Biblijnych UPJPII w Krakowie
2012 – cenzor Archidiecezji Krakowskiej (Biblistyka)
2019/2020 - I semestr, "Visiting professor" - SBF, Jerozolima
2020.05.25 - habilitacja w dziedzinie nauk teologicznych (UPJPII). Tytuł osiągnięcia naukowego: "Psalm 83. Teksty - egzegeza - konteksty", Wyd. Naukowe KUL, Lublin 2019.
2020-2022 - opiekun formacji stałej księży Archidiecezji Krakowskiej
2020-2022 - kierownik kierunku teologia na UPJPII
[post_title] => Biogram [post_excerpt] => [post_status] => publish [comment_status] => closed [ping_status] => closed [post_password] => [post_name] => biogram [to_ping] => [pinged] => [post_modified] => 2023-09-06 18:19:24 [post_modified_gmt] => 2023-09-06 16:19:24 [post_content_filtered] => [post_parent] => 0 [guid] => https://wegrzyniak.com/?p=10749 [menu_order] => 525 [post_type] => post [post_mime_type] => [comment_count] => 0 [filter] => raw ) [2] => WP_Post Object ( [ID] => 8867 [post_author] => 4 [post_date] => 2023-03-31 23:29:16 [post_date_gmt] => 2023-03-31 21:29:16 [post_content] =>Jakoś jestem spokojny o Jana Pawła II. Jeśli o kimś mógłbym powiedzieć, że jest na pewno święty, to o nim. Nie dlatego, że został beatyfikowany i kanonizowany, bo to jest tylko konsekwencja. Dlatego, że po prostu był święty. Dotąd mi w uszach brzmią słowa, które ks. Konrad Krajewski - wtedy jeszcze ceremoniarz papieski - w Kolegium Polskim w Rzymie powtarzał jak refren: „Dotykałem świętego. Dlaczego nie zostałem świętym?”.
Nie boję się akt, archiwów i świadków, tak jak nie boję się, że ktoś znajdzie jakiś starożytny manuskrypt, które będzie miał inną wersję Ewangelii. Jest bowiem za wiele świadectw, które potwierdzają jej zgodność, żeby lękać się o to, co z tymi świadectwami może nie być zgodne. Miliony ludzi na całym świecie śledziło papieża z daleka i z bliska. I jeśli wołaliśmy „Santo subito”, to nie dlatego, że wybraliśmy emocje i rezygnację z solidnych badań. Po prostu było to tak oczywiste jak słońce i księżyc, a świadków tego, że nie ma się do czego przyczepić było więcej niż lądowania Amerykanów na księżyc.
Problem nie jest z Janem Pawłem II. Problem jest z nami. Coś dziwnego dzieje się w społeczeństwie i to jest widoczne przynajmniej na siedmiu płaszczyznach.
Po pierwsze, nie zależy nam na rozwiązywaniu prawdziwych problemów. W styczniu 2013 trzy razy dziennie sprawdzałem, co na temat Kościoła i księży piszą na głównej stronie portale gazeta.pl, onet. pl. i interia.pl. Okazało się, że ilość artykułów na głównej mówiąca na ten temat wahała się między 30 a 60 w zależności do portalu i prawie wszystkie były negatywne, tzn. mówiące o negatywnym zachowaniu księży. W styczniu 2023 roku zrobiłem podobnie, z tym, że sprawdzałem raz dziennie i dodałem jeszcze wirtualna.pl. Z grubsza (bo zawsze coś mogłem pominąć) na głównej stronie na temat Kościoła i księży było tekstów: 27 (Interia), 28 (WP), 40 (Gazeta) a nawet 45 (Onet). Księży w Polsce jest 30 tysięcy, 4 razy więcej jest lekarzy, 5 razy więcej jest żołnierzy, 20 razy więcej jest nauczycieli, ale ilość artykułów na temat innych profesji jest zdumiewająca niska. A przecież wystarczy zejść z Internetu do realu, żeby zobaczyć, że problemy, którymi żyją ludzie są naprawdę inne. Ale nam jako społeczeństwu nie zależy na rozwiązywaniu prawdziwych problemów. I to jest pierwszy nasz problem.
Po drugie, nie zależy nam na faktach. Były badania GUS-u na temat przyczyn małej dzietności Polaków. Każdy mógł je zobaczyć. Abp Jędraszewski w liście na Wielki Post wymienił te, które były najczęstsze. Rozpętała się burza. To nic, że z badań wynikało, że tylko 2% podaje za przyczynę zbyt małej mieszkanie. I nawet można by zrozumieć sławny list Polki, bo przecież ktoś może się w tych 2% procentach znajdować. Ale jeśli największe portale – także katolickie – szerują problemy z przewijakami i nawet jedna czy drugi profesor mówią w mediach, że przyczyną braku otwarcia na życie - wbrew badaniom - są problemy finansowe, to o co nam chodzi? Nam jako społeczeństwu coraz mniej zależy na faktach. I to jest drugi nasz problem.
Po trzecie, nie zależy nam na prawdzie. Wybuchła afera z ks. Stryczkiem. Kilkaset świadków przesłuchanych. Nie skażą go za mobbing. „Ale jest winny, choćby sąd inaczej orzekł, bo to są takie sprawy, których się nie da udowodnić”. Wybuchła sprawa z bp. Szkodoniem. Był proces. Nie stwierdzono winy. „Ale skoro nie ma pewności, że nic nie było, na pewno coś było”. To samo z kard. Dziwiszem. Przyjechał z Rzymu kard. Bagnasco. Sprawdzał zarzuty tuszowania pedofilii. Zarzuty się nie potwierdziły. „Ale skoro się znali z Rzymu, to na pewno poszło po znajomości”. Nam jako społeczeństwu nie zależy na prawdzie. Zależy nam na tym, żeby nasza opinia była prawdą, a nie żeby prawda była naszą opinią. I to jest nasz trzeci problem.
Po czwarte, nie zależy nam na żadnych archiwach. Przerabialiśmy to już przy okazji lustracji a jeszcze bardziej w sprawie McCarrricka. Raport był zrobiony rzetelnie. Każdy mógł go przeczytać. I każdy kto umie czytać, zobaczył, że nie można oskarżać papieża w tej sprawie. Pomogło? Nie. Wystarczy poczytać niektóre teksty a jeszcze lepiej komentarze. Tysiące ludzi dalej uważa i powtarza jak mantrę, że papież jest winny. Dlatego rozpowszechnia się zdjęcie papieża z McCarrrickiem, wypowiadając słowa o „drapieżcy seksualnym” i sprawa gotowa. Zmieniły coś badania archiwów? Nie. Bo nam jako społeczeństwu nie zależy na archiwach. Nam zależy na hakach. I to jest nasz czwarty problem.
Po piąte, nie zależy nam na ofiarach. Gdyby nam zależało na ofiarach, to byśmy walczyli z pedofilią a nie z pedofilią w Kościele. Jeśli nauczyciel widzi, że cała klasa ściąga na sprawdzianie i wpisuje ocenę niedostateczną tylko prymusowi, to czy nauczycielowi zależy na tym, żeby cała klasa nie ściągała? Nie. Zwłaszcza, że cała klasa cieszy się, że prymus dostał pałę. Gdyby nam zależało na ofiarach, to byśmy sprawdzili wszystkie archiwa, wyłapali każdego SB-ka, który złamał życie niejednej osobie. Wyrzucili z sejmu i sądów ludzi, którzy przyłożyli rękę do rządów komuny. Zrobilibyśmy narodowy program walki z pedofilią, informowali na portalach, jak sobie radzi z tym Kościół a jak nauczyciele, jak lekarze a jak terapeuci. Przepytali świat celebrytów i dziennikarzy. Ale nam nie zależy na ofiarach. Raz skrzywdzeni staję się narzędziem partykularnych interesów. I to jest nasz piąty problem.
Po szóste, nie umiemy myśleć. Przecież każdą sprawę musi się rozpatrywać w szerszym kontekście, również historycznym. Czy naprawdę mądrym jest oskarżać katolickich lekarzy za to, że sto lat temu operowali bez masek? Czy można śmiać się ze starożytnych uczonych za to, że uważali, że ziemia jest płaska? Nigdy nie wolno przerzucać swoich pojęć i rozumienia wiedzy na czasy, kiedy takiej wiedzy nie było! Historia lubi się powtarzać. I wierzę gorąco w to, że tak jak my oskarżamy poprzednie pokolenia, oskarżą i nas. Nie wiem za co. Czy za pozwalanie od najmłodszych lat na smartfony, czy za to, że będąc tak wykształceni, nie rozumieliśmy, że aborcja to zabójstwo. Nie wiem za co. Ale jeśli społeczeństwo nie postawi na homo sapiens, to homo emoticus na pewno nie będzie przejmował się, jaka była historyczna prawda, tylko wsadzi nas w takie ramy, jakie mu będą pasować. Nie potrafimy zgodzić się na prymat myślenia nad emocjami. I to jest nasz szósty problem.
Po siódme, jesteśmy nielogiczni. Jeśli ktoś mówi, że nie rozumie, jak papież mógł nie zrobić więcej dla ofiar, a afiszuje się profilem wspierającym marsz za aborcją, jeśli ktoś strzela do kamery, że episkopat to dno a nie zna nawet 10% biskupów, to nie ma w tym żadnej logiki. Logika jest nieodłączną częścią prawdy. I nie będzie prawdy tam, gdzie nie będzie logicznego myślenia. Nie potrafimy logicznie myśleć, coraz mniej łączymy przyczyny ze skutkami, nie przeszkadza nam, że to się nie trzyma kupy, bo światem zaczęły rządzić lajki a nie logika. Stąd również nie oblejemy studenta, bo choć logicznie tyle mu się należy, tak zrobić nie można, bo nas lubił nie będzie. Zdecydowaliśmy się jako społeczeństwo, że lubienie jest ważniejsze niż logika. I to jest nasz siódmy problem.
Problemem nie jest Karol Wojtyła II, bo jemu zależało na prawdzie i ta prawda go wyzwoliła. Problem jest z nami. On nas przeprowadził przez Morze Czerwone. Nam zachciało się na nowo Egiptu. Nie prawdy, do której dochodzi się przez krzyż, ale faraonów emocji, manipulacji, krzyków i podziałaów. I jak tak dalej pójdzie, skończymy zniewoleni każdy własną wizją przeszłości. Jak rodacy Jezusa, którzy potrafili nawet zapłacić za to, żeby rozgłaszać, że Chrystus nie zmartwychwstał.
[post_title] => Problemem nie jest Jan Paweł II [post_excerpt] => [post_status] => publish [comment_status] => closed [ping_status] => open [post_password] => [post_name] => problemem-nie-jest-jan-pawel-ii [to_ping] => [pinged] => [post_modified] => 2023-04-01 17:04:50 [post_modified_gmt] => 2023-04-01 15:04:50 [post_content_filtered] => [post_parent] => 0 [guid] => https://wegrzyniak.com/?p=8867 [menu_order] => 706 [post_type] => post [post_mime_type] => [comment_count] => 0 [filter] => raw ) [3] => WP_Post Object ( [ID] => 7519 [post_author] => 4 [post_date] => 2023-03-06 16:02:52 [post_date_gmt] => 2023-03-06 15:02:52 [post_content] => [post_title] => Dlaczego mi się nie chce? [post_excerpt] => [post_status] => publish [comment_status] => closed [ping_status] => open [post_password] => [post_name] => dlaczego-mi-sie-nie-chce [to_ping] => [pinged] => [post_modified] => 2023-03-06 16:02:52 [post_modified_gmt] => 2023-03-06 15:02:52 [post_content_filtered] => [post_parent] => 0 [guid] => http://wegrzyniak.kei.pl/?p=7519 [menu_order] => 765 [post_type] => post [post_mime_type] => [comment_count] => 0 [filter] => raw ) [4] => WP_Post Object ( [ID] => 562 [post_author] => 4 [post_date] => 2020-01-01 11:21:05 [post_date_gmt] => 2020-01-01 10:21:05 [post_content] => [post_title] => Nowy Rok [post_excerpt] => Ps 67 (66) 2-3. 5 i 8 [post_status] => publish [comment_status] => closed [ping_status] => closed [post_password] => [post_name] => 2513-nowy-rok [to_ping] => [pinged] => [post_modified] => 2020-01-01 11:21:05 [post_modified_gmt] => 2020-01-01 10:21:05 [post_content_filtered] => [post_parent] => 0 [guid] => http://wegrzyniak.kei.pl/2020/01/01/2513-nowy-rok/ [menu_order] => 2161 [post_type] => post [post_mime_type] => [comment_count] => 0 [filter] => raw ) [5] => WP_Post Object ( [ID] => 561 [post_author] => 4 [post_date] => 2019-11-30 20:01:45 [post_date_gmt] => 2019-11-30 19:01:45 [post_content] => [post_title] => 1 Niedziela Adwentu [post_excerpt] => Ps 122 (121), 1b-2. 4-5. 6-7. 8-9 [post_status] => publish [comment_status] => closed [ping_status] => closed [post_password] => [post_name] => 2504-1-niedziela-adwentu [to_ping] => [pinged] => [post_modified] => 2019-11-30 20:01:45 [post_modified_gmt] => 2019-11-30 19:01:45 [post_content_filtered] => [post_parent] => 0 [guid] => http://wegrzyniak.kei.pl/2019/11/30/2504-1-niedziela-adwentu/ [menu_order] => 2170 [post_type] => post [post_mime_type] => [comment_count] => 0 [filter] => raw ) [6] => WP_Post Object ( [ID] => 4653 [post_author] => 4 [post_date] => 2015-02-26 12:21:37 [post_date_gmt] => 2015-02-26 11:21:37 [post_content] => Pobierz pliki: Wersje_antyczne.pdf Wersje_antyczne.docx [post_title] => Wersje antyczne [post_excerpt] => [post_status] => publish [comment_status] => closed [ping_status] => closed [post_password] => [post_name] => 1409-wersje-antyczne [to_ping] => [pinged] => [post_modified] => 2015-02-26 12:21:37 [post_modified_gmt] => 2015-02-26 11:21:37 [post_content_filtered] => [post_parent] => 0 [guid] => http://wegrzyniak.kei.pl/2015/02/26/1409-wersje-antyczne/ [menu_order] => 3246 [post_type] => post [post_mime_type] => [comment_count] => 0 [filter] => raw ) [7] => WP_Post Object ( [ID] => 4652 [post_author] => 4 [post_date] => 2015-02-26 12:16:06 [post_date_gmt] => 2015-02-26 11:16:06 [post_content] => Pobierz pliki: Mss_hebrajskie.pdf Mss_hebrajskie.doc [post_title] => Tekst hebrajski [post_excerpt] => [post_status] => publish [comment_status] => closed [ping_status] => closed [post_password] => [post_name] => 1408-tekst-hebrajski [to_ping] => [pinged] => [post_modified] => 2015-02-26 12:16:06 [post_modified_gmt] => 2015-02-26 11:16:06 [post_content_filtered] => [post_parent] => 0 [guid] => http://wegrzyniak.kei.pl/2015/02/26/1408-tekst-hebrajski/ [menu_order] => 3247 [post_type] => post [post_mime_type] => [comment_count] => 0 [filter] => raw ) [8] => WP_Post Object ( [ID] => 4625 [post_author] => 4 [post_date] => 2015-02-17 12:27:20 [post_date_gmt] => 2015-02-17 11:27:20 [post_content] => Pobierz plik: Summary.pdf [post_title] => Summary of: "Lo stolto ateo. Studio dei Salmi 14 e 53" [post_excerpt] => [post_status] => publish [comment_status] => closed [ping_status] => closed [post_password] => [post_name] => 1391-summary-of-the-book-lo-stolto-ateo-studio-dei-salmi-14-e-53 [to_ping] => [pinged] => [post_modified] => 2015-02-17 12:27:20 [post_modified_gmt] => 2015-02-17 11:27:20 [post_content_filtered] => [post_parent] => 0 [guid] => http://wegrzyniak.kei.pl/2015/02/17/1391-summary-of-the-book-lo-stolto-ateo-studio-dei-salmi-14-e-53/ [menu_order] => 3260 [post_type] => post [post_mime_type] => [comment_count] => 0 [filter] => raw ) [9] => WP_Post Object ( [ID] => 5069 [post_author] => 4 [post_date] => 2013-12-21 14:27:36 [post_date_gmt] => 2013-12-21 13:27:36 [post_content] =>WIARA
INNE
Pochodzę z Podhala a dokładnie z Mizernej. Jestem księdzem od 6 czerwca 1998 roku. Przez pierwsze trzy lata kapłaństwa byłem wikariuszem w Krakowie na os. Ruczaj. Pięć kolejnych lat spędziłem na studiach w Rzymie, trzy następne w Jerozolimie, gdzie obroniłem doktorat z nauk biblijnych i archeologii (SBF, 2010). W wakacje przebywałem na zastępstwach, uczyłem się języków obcych i poznawałem Kościół także w Anglii, Niemczech, Francji, USA, Irlandii.
Od października 2009 roku pracuję na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie (habilitacja w 2020). Moja specjalność to nauki biblijne, dokładniej Stary Testament a jeszcze dokładniej Księga Psalmów. Mieszkam przy Kolegiacie św. Anny w Krakowie, starając się pomagać również w duszpasterstwie, m.in niedzielne msze o 21.30, Kręgi biblijne czy Wspólnota 120. Ponadto głoszę rekolekcje i konferencje oraz staram się udzielać w mediach społecznościowych (Facebook, Twitter, YouTube).
Więcej w Biogramie ("Biblista") oraz w Kalendarium ("Rekolekcjonista") [post_title] => O mnie [post_excerpt] => Krótko o sobie [post_status] => publish [comment_status] => closed [ping_status] => closed [post_password] => [post_name] => 994-o-mnie [to_ping] => [pinged] => [post_modified] => 2013-12-18 18:18:34 [post_modified_gmt] => 2013-12-18 17:18:34 [post_content_filtered] => [post_parent] => 0 [guid] => http://wegrzyniak.kei.pl/2013/12/18/994-o-mnie/ [menu_order] => 3581 [post_type] => post [post_mime_type] => [comment_count] => 0 [filter] => raw ) [11] => WP_Post Object ( [ID] => 5020 [post_author] => 4 [post_date] => 2013-03-06 10:01:34 [post_date_gmt] => 2013-03-06 09:01:34 [post_content] =>UPJPII w Krakowie - Semestr II 2012/2013
Przedmiot: Stary Testament - Księgi Mądrościowe. Ćwiczenia
Prowadzący: ks. dr Wojciech Węgrzyniak
Prowadzeni: Alumni – rok V
Termin: Piątek, godz. 8.00-9.30 – ul. Podzamcze 8
L.p. |
Data |
Temat |
|
1 |
22.02 |
Rekolekcje |
|
2 |
1.03 |
Benedykt XVI - Ps |
|
3 |
8.03 |
E-learning Węgrzyniak Ps 13 |
|
4 |
15.03 |
Bazyliński - Ps |
|
5 |
22.03 |
Pelanowski – Ps 23 |
|
6 |
12.04 |
Węgrzyniak - Ps |
|
7 |
19.04 |
Chrostowski - Hb |
|
8 |
26.04 |
Jankowski - Prz |
|
9 |
10.05 |
Bardski - Koh |
|
10 |
17.05 |
Brzegowy - Pnp |
|
11 |
24.05 |
Szustak – o zdradzie - Pnp |
|
12 |
31.05 |
Poniży - Mdr |
|
13 |
7.06 |
Grzybek - Syr |
|
14 |
14.06 |
Podsumowanie |
1. Na ćwiczenia należy przeczytać/wysłuchać proponowany tekst/audio.
2. Ćwiczenia zaczynają się od pisemnego sprawdzenia obowiązującego materiału.
3. Na ocenę składają się:
a) punkty z kolokwiów (60%) – max. 30 pkt
b) ocena studentów (20%) – max. 10 pkt
c) ocena wykładowcy (20%) - max. 10 pkt
[post_title] => Księgi mądrościowe (gr.I-II) [post_excerpt] => [post_status] => publish [comment_status] => closed [ping_status] => closed [post_password] => [post_name] => 833-ksiegi-madrosciowe-gri-ii [to_ping] => [pinged] => [post_modified] => 2013-03-06 10:01:34 [post_modified_gmt] => 2013-03-06 09:01:34 [post_content_filtered] => [post_parent] => 0 [guid] => http://wegrzyniak.kei.pl/2013/03/06/833-ksiegi-madrosciowe-gri-ii/ [menu_order] => 3747 [post_type] => post [post_mime_type] => [comment_count] => 0 [filter] => raw ) [12] => WP_Post Object ( [ID] => 5019 [post_author] => 4 [post_date] => 2013-03-06 09:47:07 [post_date_gmt] => 2013-03-06 08:47:07 [post_content] =>
UPJPII w Krakowie - Semestr II 2012/2013
Przedmiot: Stary Testament - Księgi Mądrościowe. Ćwiczenia
Prowadzący: ks. dr Wojciech Węgrzyniak
Prowadzeni: Alumni – rok V – grupa III
Termin: Czwartek, godz. 10.35-11.20 – ul. Podzamcze 8
L.p. |
Data |
Temat |
|
1 |
7.03 |
Benedykt XVI |
|
2 |
14.03 |
Jankowski - Prz |
|
3 |
21.03 |
Bazyliński - Ps |
|
4 |
11.04 |
Pelanowski – Ps 23 |
|
5 |
18.04 |
Węgrzyniak - Ps |
|
6 |
25.04 |
Chrostowski - Hb |
|
7 |
09.05 |
-- |
|
8 |
16.05 |
Bardski - Koh |
|
9 |
23.05 |
Brzegowy - Pnp |
|
10 |
6.06 |
Szustak – o zdradzie - Pnp |
|
11 |
13.06 |
Poniży - Mdr |
|
12 |
17.06 |
Grzybek - Syr |
|
13 |
18.06 |
Podsumowanie |
|
1. Na ćwiczenia należy przeczytać/wysłuchać proponowany tekst/audio.
2. Ćwiczenia zaczynają się od pisemnego sprawdzenia obowiązującego materiału.
3. Na ocenę składają się:
a) punkty z kolokwiów (60%) – max. 30 pkt
b) ocena studentów (20%) – max. 10 pkt
c) ocena wykładowcy (20%) - max. 10 pkt
[post_title] => Księgi mądrościowe (gr.III) [post_excerpt] => [post_status] => publish [comment_status] => closed [ping_status] => closed [post_password] => [post_name] => 832-mdr [to_ping] => [pinged] => [post_modified] => 2013-03-06 09:47:07 [post_modified_gmt] => 2013-03-06 08:47:07 [post_content_filtered] => [post_parent] => 0 [guid] => http://wegrzyniak.kei.pl/2013/03/06/832-mdr/ [menu_order] => 3748 [post_type] => post [post_mime_type] => [comment_count] => 0 [filter] => raw ) [13] => WP_Post Object ( [ID] => 4589 [post_author] => 4 [post_date] => 2011-09-24 16:44:45 [post_date_gmt] => 2011-09-24 14:44:45 [post_content] =>W załączniku Bibliografia pomocnicza do ćwiczeń ze ST
Pobierz plik: Bibliografia_pomocnicza_do_YwiczeY_ze_ST.pdf [post_title] => Księgi prorockie [post_excerpt] => [post_status] => publish [comment_status] => closed [ping_status] => closed [post_password] => [post_name] => 453-ksiegi-prorockie [to_ping] => [pinged] => [post_modified] => 2011-09-24 16:44:45 [post_modified_gmt] => 2011-09-24 14:44:45 [post_content_filtered] => [post_parent] => 0 [guid] => http://wegrzyniak.kei.pl/2011/09/24/453-ksiegi-prorockie/ [menu_order] => 4059 [post_type] => post [post_mime_type] => [comment_count] => 0 [filter] => raw ) [14] => WP_Post Object ( [ID] => 4807 [post_author] => 4 [post_date] => 2010-10-18 18:12:30 [post_date_gmt] => 2010-10-18 16:12:30 [post_content] =>elektroniczny:
pocztowy:
Kolegiata św. Anny
ul. św. Anny 11/11
31-008 Kraków
ponadto czasem można mnie złapać na:
a niekiedy nawet na żywo:
np. w niedziele po Mszy św. o 21.30
[post_title] => Kontakt [post_excerpt] => [post_status] => publish [comment_status] => closed [ping_status] => closed [post_password] => [post_name] => 151-kontakt [to_ping] => [pinged] => [post_modified] => 2010-10-18 18:12:30 [post_modified_gmt] => 2010-10-18 16:12:30 [post_content_filtered] => [post_parent] => 0 [guid] => http://wegrzyniak.kei.pl/2010/10/18/151-kontakt/ [menu_order] => 4326 [post_type] => post [post_mime_type] => [comment_count] => 0 [filter] => raw ) ) [post_count] => 15 [current_post] => -1 [before_loop] => 1 [in_the_loop] => [post] => WP_Post Object ( [ID] => 11744 [post_author] => 4 [post_date] => 2024-07-20 22:09:00 [post_date_gmt] => 2024-07-20 20:09:00 [post_content] =>
Do morza opinii o wypowiedzi Bralczyka dołączę i swoje krople.
Wypowiedź znanego i cenionego profesora wydaje się być bardzo stonowana. Wypowiada się przecież o swoim punkcie widzenia: "Mówienie, że choćby najulubieńszy pies umarł, będzie dla mnie obce. Nie, pies niestety zdechł". Nie wyśmiewa tych, którzy mówią inaczej, ani ich nie atakuje. I przecież zna się na języku polskim lepiej niż większość z nas.
I gdyby ludzie byli homo sapiens, to reakcja powinna być na podobnym poziomie, typu: "Mówienie, że choćby najulubieńszy pies zdechł, będzie dla mnie obce. Nie, pies niestety umarł".
Bo to, że ludzie różnie odbierają różne słowa jest jakoś normalne. U nas na przykład mówiło się "buc" o chamie i to słowo nie było jakoś szczególnie ciężkie. Są jednak regiony, gdzie "buc" znaczy więcej i gorzej.
Niedawno na weselu rozmawiałem z dziewczyną, która studiuje behawiorystkę zwierząt i chociaż kocha psy bardzo i wychowała się od dziecka z jednym, który "niestety potem zdechł", na moje zaskoczenia, że użyła słowa "zdechł", mówi, że dla niej to nie ma różnicy, czy się tak czy inaczej powie.
Z drugiej strony mój tata jak dostaliśmy kartkę od znajomych z informacją, że ich ukochana Norka umarła, zareagował dosyć stanowczo protestując przeciw używaniu słowa "umarła" do zwierząt, chociaż przecież zwierzęta jak każdy rolnik szanował. Pewno tak jak w przypadku, o którym opowiadał znajomy, który pierwszy raz widział tatę płaczącego po zejściu zwierzęta. Można bardzo kochać zwierzęta i mówić, że zdychają. A można tego nie mówić, jeśli dla kogoś takie słowo jest nieładne. Prof. Starowieyski zawsze krytykował tłumaczenie, że Jezus "wyzionął ducha", że niby to mega nieładne tak mówić o człowieku. Ale dalej czytamy tak w kościołach i mnie osobiście też to jakoś nie przeszkadza.
Wrażliwości są więc różne i to jest normalne, natomiast reakcja na słowa Bralczyka, życzenie mu zdychania, śmierci, wyzywanie od staruchów i zacofania pokazała, że homo sapiens jest na wymarciu. Teraz powstaje nowy gatunek ludzi homo emoticus.
Homo sapiens kierował się przede wszystkim rozumem. To pozwalało mu odróżnić materię od roślin, zwierzęta jadalne od towarzyszy człowieka i ludzi, którzy przy całej miłości do zwierząt, byli jednak wyjątkowi.
Homo emoticus kieruje się przede wszystkim emocjami. I jeśli emocjonalnie związany jest bardziej ze zwierzętami niż z ludźmi, to dla niego nie będzie problemem, że więcej miłości daje psu niż swojej mamie. Bo skoro pies jest bardziej kochany niż mama, to czemu mam jej więcej poświęcać uwagi. I skoro bardziej przywiązany jest do zwierząt, to większym skandalem będzie dla niego umówienie, że pies "zdycha" niż aborcja małych dzieci. Znajoma opowiadała, że dzieci bardziej płakały po śmierci kota niż dziadka. Mówię jej, żeby się nie dołowała, tylko zabrała im komórki, a wtedy będą bardziej płakać po komórce niż po kocie, bo wartościowanie zależy od stopnia przywiązania.
I tu nie chodzi o to, że ktoś z zasady uważa zwierzęta za lepsze od ludzi, albo takie same, bo raczej nie miałby problemu z tym, żeby powiedzieć: "Wracając znad morza zabiłem na masce swojego auta chyba z tysiąc komarów" albo "zabiłem w pokoju muchę, bo mnie denerwowała". Chodzi o to, że tak ktoś jest mocno emocjonalnie związany ze swoim zwierzęciem, że żadne racjonalne tłumaczenie nie dotrze, bo jest słabsze niż emocje. Co więcej, każda wypowiedź, która by naruszała jego dobrostan emocjonalny, będzie hejtowana, bo tak jak homo sapiens nie cierpi braku logiki i spiera się szukając coraz to nowych dowodów, tak homo emoticus nie cierpi wszystkich, przez których budzą się w nim negatywne emocje i rzuci wszystkie emocje, by zniszczyć tych, którzy jawią się mu jako wrogowie dobrego poczucia. Homo sapiens będzie się bronił, że używamy różnych określeń, bo człowiek to nie jest to samo co zwierzę, jest więcej niż zwierzęciem. Homo emoticus tego nie rozumie, bo czuje, że zwierzę czasem dla niego jest lepsze niż człowiek. a skoro daje mu lepsze emocje, to dlaczego ma być gorsze od człowieka?
Ten mechanizm pojawia się coraz częściej. Zwracanie uwagi nie daje do myślenia, ale powoduje oburz. Decyzje podejmuje się pod wpływem uczuć a nie rozumu. I tak jak homo sapiens szukał prawdy w całym wszechświecie, tak homo emoticus szuka zawsze czegoś co będzie bodźcem dobrych wrażeń.
Bardzo jestem ciekawy do czego to ostatecznie doprowadzi i jaką cywilizację stworzy homo emoticus. Bo jednak cały świat powstał i stoi na rozumie.
"Na początku był Logos i wszystko przez Logos się stało..." (J 1,1)
[post_title] => W sprawie Bralczyka [post_excerpt] => [post_status] => publish [comment_status] => closed [ping_status] => closed [post_password] => [post_name] => w-sprawie-bralczyka [to_ping] => [pinged] => [post_modified] => 2024-07-20 22:23:41 [post_modified_gmt] => 2024-07-20 20:23:41 [post_content_filtered] => [post_parent] => 0 [guid] => https://wegrzyniak.com/?p=11744 [menu_order] => 164 [post_type] => post [post_mime_type] => [comment_count] => 0 [filter] => raw ) [comment_count] => 0 [current_comment] => -1 [found_posts] => 15 [max_num_pages] => 1 [max_num_comment_pages] => 0 [is_single] => [is_preview] => [is_page] => [is_archive] => 1 [is_date] => [is_year] => [is_month] => [is_day] => [is_time] => [is_author] => [is_category] => 1 [is_tag] => [is_tax] => [is_search] => [is_feed] => [is_comment_feed] => [is_trackback] => [is_home] => [is_privacy_policy] => [is_404] => [is_embed] => [is_paged] => [is_admin] => [is_attachment] => [is_singular] => [is_robots] => [is_favicon] => [is_posts_page] => [is_post_type_archive] => [query_vars_hash:WP_Query:private] => 40cdac11bce35c689738fc6395752fb0 [query_vars_changed:WP_Query:private] => 1 [thumbnails_cached] => [allow_query_attachment_by_filename:protected] => [stopwords:WP_Query:private] => [compat_fields:WP_Query:private] => Array ( [0] => query_vars_hash [1] => query_vars_changed ) [compat_methods:WP_Query:private] => Array ( [0] => init_query_flags [1] => parse_tax_query ) )