Menu Zamknij

Czy kazania mają być krótkie?

11.02.2015

 

Już mnie zaczynają irytować dziennikarze, bo raz po raz muszę sprawdzać u źródeł to, o czym piszą. Wczoraj obiegła Polskę wieść, że zgodnie z zaleceniami Watykanu homilie mają być m.in. „krótkie”. (Kai, Deon, Niedziela mają tytuł: „Homilie mają być krótkie i dobrze przygotowane”). 

 

Okazuje się jednak, że sprawa krótkości homilii ma się bardziej złożono:
1) Tekst „Dyrektorium homiletycznego” (oryginalnym jest ang.) nie mówi o tym, że homilia ma być krótka, tylko że ma być “neither too long nor too short” (pkt 10).
2) O tym, że homilia ma być krótka jest mowa tylko w cytacie z Papieża Franciszka: “it is preaching situated within the framework of the liturgical celebration; hence it should be brief and avoid taking on the semblance of a speech or lecture” (pkt 6).
3) Pojęcie krótkiej homilii odnosi dokument do homilii w dzień powszedni: „the weekday homily is brief” (pkt 152).
4) Kard. R. Sarah prezentując nowy dokument powiedział wczoraj podczas konferencji prasowej, że zasada uniwersalna mówiąca „kazania nie mają być ani za długie ani za krótkie”, nie jest sztywna i zależy od kultury. Mówić ponad 20 minut na Zachodzie to już za długo [co na to ks. Pawlukiewicz?], ale są miejsca na świecie, gdzie to będzie za krótko [czy Polska jest na Zachodzie?].

 

Wnioski co do długości homilii wydają się być zatem następujące:

1) W dni powszednie mają być krótkie.

2) W niedzielę należy stosować zasadę: „ani za długie ani za krótkie”.

3) Dostosować się do kultury danego kraju.

 

Po wczorajszych doniesieniach myślałem, że kazania mają być krótkie. Sprawa jednak okazała się nie taka prosta. Byłoby pięknie, gdyby dziennikarze formułując tytuł i treść, umieli przewidzieć, jak to zostanie odczytane i zastanowić się, czy relacja przekazuje opisywaną rzeczywistość a nie pragnienia relacjonującego.

 

Ps.

Na ile przejrzałem dokument, szkoda, że nie mówi on nic na temat czytania cudzych homilii. A sprawa również warta jest przemyślenia, nawet dla Stolicy Apostolskiej.

 

Zobacz:

Tekst dokumentu w jęz. ang.  albo w  jęz. włos.

Relacje z konferencji prasowej: Vatican   Zenit   La Stampa

 

 

Opublikowano w Maxirefleksje